Začatie podnikania
30. 10. 2024
2 min
Čo potrebujem na založenie firmy?
Plánujete založiť firmu? Ak áno, musíte vedieť, čo všetko je potrebné a na aké detaily nesmiete zabudnúť. V opačnom prípade sa vám môže celý proces zakladania zbytočne predĺžiť a skomplikovať.
V tomto článku nájdete:
Právna forma firmy
Ako prvé sa budete musieť rozhodnúť, akú právnu formu si pre založenie firmy zvolíte. Máte k dispozícii dve možnosti:
- Podnik fyzickej osoby – podnikáte na základe živnostenského oprávnenia.
- Podnik právnickej osoby – k dispozícii je päť typov obchodných spoločností: spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.), verejná obchodná spoločnosť (v.o.s.), komanditná spoločnosť (k.s.), akciová spoločnosť (a.s.) a jednoduchá spoločnosť na akcie (j.s.a.). Väčšina podnikateľov si pre založenie firmy volí formu s.r.o. Práve preto sa v ďalších krokoch zameriame najmä na túto formu.
Obchodné meno
Pre založenie firmy budete potrebovať obchodné meno. Podľa zákona nesmie byť toto meno totožné ani zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa. Preto urobíte dobre, ak si ho skontrolujete a overíte, či je dostupné.
Sídlo a konatelia
Každá firma potrebuje sídlo, ktoré bude zapísané v obchodnom registri. Tým môže byť rodinný dom, byt alebo nebytový priestor. Alternatívne si môžete zvoliť aj virtuálne sídlo, ktoré je v súčasnosti veľmi populárne. Ďalej budete musieť určiť konateľov, ktorí budú štatutárnymi orgánmi spoločnosti. Nemali by ste zabudnúť ani na správcu vkladu.
Zakladateľské dokumenty
Ak zakladáte firmu sami, spracúva sa zakladateľská listina. V prípade, že spoločnosť zakladá viac spoločníkov, vypracuje sa spoločenská zmluva. Dokumenty musia byť spracované kvalitne a profesionálne, preto je vhodné, aby ich vypracovali odborníci.
Základné imanie
Spoločnosť s ručením obmedzeným musí mať základné imanie vo výške 5 000 eur. V prípade, že zakladateľov je viac, každý musí prispieť vkladom minimálne 750 eur. Pri jednom zakladateľovi sa musí základné imanie zaplatiť v plnej výške, zatiaľ čo pri viacerých zakladateľoch musí každý splatiť svoj vklad aspoň vo výške 30 %.
Živnostenské oprávnenie a predmet podnikania
Pre založenie s.r.o. si budete musieť založiť živnosť a vybrať si predmet podnikania. Na Slovensku sú k dispozícii tri typy živnosti: voľné, remeselné a viazané. Pre posledné dva typy je potrebné preukázať odbornosť, napríklad prostredníctvom maturitného vysvedčenia. Registrácia voľnej živnosti stojí 5 eur, prípadne 0 eur v prípade vybavenia online. Registrácia viazaných a remeselných živností stojí 15 eur, ale ak sa rozhodnete ich vybaviť online, zaplatíte za každú 7,50 eur.
Zapísanie spoločnosti do obchodného registra
Najprv vyplňte elektronický formulár návrhu na zápis s.r.o. do obchodného registra a následne požiadajte o zápis. Od roku 2020 je možné to urobiť výhradne elektronicky prostredníctvom portálu verejnej správy.
- Zakladateľskú listinu a spoločenskú zmluvu si nechajte vypracovať profesionálmi. Týmto spôsobom sa vyhnete zbytočným problémom a pokutám.
- Živnosť si dnes môžete založiť aj online, a to cez ústredný portál verejnej správy slovensko.sk.
- Pre elektronický zápis spoločnosti do obchodného registra budete potrebovať kvalifikovaný elektronický podpis.
Pomohol vám tento článok?