články

Musím mať všetky zmluvy písomne alebo stačí ústna dohoda?

Legislatíva a úrady

15. 11. 2024

2 min

Musím mať všetky zmluvy písomne alebo stačí ústna dohoda?

Počas svojho podnikania uzatvoríte viacero zmlúv. Niektoré s dodávateľmi, iné s odberateľmi alebo s ďalšími subjektmi. Akú formu by mali mať tieto dokumenty a musia byť vždy písomné?

Písomnú formu musia mať len niektoré zmluvy

Podľa spôsobu vyhotovenia by sme mohli zmluvy deliť na tie, ktoré musia mať písomnú formu, a tie, ktoré ju mať nemusia. Mnohé z nich patria do druhej kategórie, teda medzi zmluvy, ktoré si nevyžadujú písomné vyhotovenie. Podľa § 46 Občianskeho zákonníka platí, že: „Písomnú formu musia mať zmluvy o prevodoch nehnuteľností, ako aj iné zmluvy, pre ktoré to vyžaduje zákon alebo dohoda účastníkov.“ Pred uzatvorením danej zmluvy je preto ideálne skontrolovať aktuálne zákony a povinnosti, ktoré s ňou súvisia.

Ústna dohoda prináša riziká

Veľké množstvo zmlúv, s ktorými sa stretnete počas svojho podnikania, je možné uzatvoriť ústne, pretože zákon nepožaduje ich písomné vyhotovenie. Predtým, než sa rozhodnete pre túto formu dohody s druhou stranou, je dôležité zvážiť jej výhody a nevýhody. Ústna dohoda má niekoľko nevýhod a rizík. Medzi ne patrí napríklad problém s dokazovaním. Ak by dodávateľ alebo ktokoľvek iný nesplnil dohodnuté podmienky, ich vymáhanie by bolo komplikované. Vo všeobecnosti sa ústna dohoda neodporúča. Môže síce ušetriť veľa času, ale v budúcnosti by mohla spôsobiť zbytočné problémy.

Písomnou formou sa vyhnete sankciám

Keď sa rozhodnete pre písomnú formu zmluvy, môžete sa vyhnúť sankciám spôsobeným nevedomosťou. Právna oblasť je komplikovaná a v niektorých situáciách nemusí byť úplne jasná. Toto platí napríklad pre sprostredkovateľské zmluvy uvedené v Občianskom zákonníku. Z Občianskeho zákonníka nevyplýva, že tento typ zmluvy musí byť písomný. Ak by ste ju však uzavreli ústne, mohli by vám ako sprostredkovateľovi hroziť závažné právne následky, ako napríklad:

  • porušenie legislatívy o ochrane spotrebiteľa,

  • porušenie legislatívy o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti,

  • neunesenie dôkazného bremena v súdnom alebo inom správnom konaní.

Rady a tipy

  • Zmluvy uzatvárajte vždy písomne. V prípade, že klient, dodávateľ alebo obchodný partner nedodrží dohodnuté podmienky, máte sa o čo oprieť.
  • Bežná zmluva by mala odpovedať na základné otázky vrátane toho, kto sú zmluvné strany, čo je predmetom zmluvy, na ako dlho je uzatvorená, aké sú vzájomné práva a povinnosti strán a aké sankcie budú uložené v prípade nedodržania dohodnutých povinností.
  • Zmluvy si nechajte vypracovať u odborníkov, ktorí do nich zahrnú všetky potrebné informácie a detaily.

Pomohol vám tento článok?

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach.