články

V akej oblasti môžem podnikať ako SZČO?

Začatie podnikania

3. 4. 2025

2 min

V akej oblasti môžem podnikať ako SZČO?

Premýšľate o tom, že by ste sa stali samostatne zárobkovo činnou osobou, ale neviete, v akých oblastiach je možné podnikať? V súčasnosti sú možnosti takmer neobmedzené. Dôležité je len zvoliť si správnu formu podnikania.

Kto je SZČO?

Samostatne zárobkovo činná osoba, známa aj pod skratkou SZČO, je fyzická osoba, ktorá vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť (SZČ). Zvyčajne ide o osoby, ktoré majú otvorenú živnosť, no nemusí to byť pravidlom. Za SZČO sa považujú aj tí, ktorí vykonávajú slobodné povolanie či poľnohospodársku výrobu.

Aj napriek tomu, že sa za SZČO považujú aj iné subjekty ako živnostníci, keď sa rozhodnete, že sa ňou stanete, s veľkou pravdepodobnosťou si otvoríte práve živnosť. Preto sa v nasledujúcich riadkoch pozrieme na oblasti, v ktorých môžete podnikať na základe jedného z troch hlavných typov živnostenského oprávnenia.

Voľné živnosti

Voľné živnosti patria medzi tie najpopulárnejšie. Na ich prevádzkovanie vám stačí splniť len všeobecné podmienky, ktorými sú:

  • plnoletosť,
  • spôsobilosť na právne úkony,
  • bezúhonnosť.

Predmet, a teda aj oblasť podnikania, si môžete vybrať zo zoznamu odporúčaných voľných živností, ktorý pripravilo ministerstvo vnútra. Iným riešením je voľba ľubovoľného názvu predmetu podnikania podľa svojich vlastných preferencií. V tomto prípade ale platí, že názov musí byť definovaný zrozumiteľne a jasne.

To znamená, že v rámci voľných živností môžete podnikať v akejkoľvek oblasti, a to od poskytovania služieb pre poľnohospodárstvo až po výrobu počítačových súčiastok. Jedinou výnimkou sú oblasti, na ktoré je potrebné mať odborné vzdelanie a ktoré patria pod remeselné a viazané živnosti.

Remeselné živnosti

Do kategórie remeselných živností patria tradičné živnosti, ktoré sú uvedené v prílohe č. 1 k živnostenskému zákonu. Na ich prevádzkovanie musíte splniť odbornú spôsobilosť získanú vyučením v odbore alebo dlhoročnou praxou.

Zoznam remeselných živností je pomerne široký. Sem patria napríklad zámočníctvo, nástrojárstvo, kovoobrábanie, opravy pracovných strojov, oprava karosérií, kamenárstvo, mäsiarstvo, stolárstvo, zlatníctvo a klenotníctvo, murárstvo, tesárstvo a mnoho ďalších.

Viazané živnosti

Viazané živnosti sú činnosti, ktoré nájdete v prílohe č. 2 k živnostenskému zákonu. Na ich prevádzkovanie musíte preukázať inú spôsobilosť než odbornú. Tá sa upravuje buď osobitnými predpismi, alebo je uvedená priamo pri daných živnostiach.

Medzi viazané živnosti patria napríklad:

  • vývoj a výroba zbraní alebo streliva,
  • výroba a spracovanie výbušnín,
  • predaj pyrotechnických výrobkov určitých kategórií,
  • prevádzkovanie cestovnej agentúry,
  • prevádzkovanie pohrebiska,
  • prevádzkovanie krematória.

Ako vám môžu pomôcť digitálne nástroje?

  • Živnosť si dnes viete založiť online. Urobiť tak môžete prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy slovensko.sk.

Rady a tipy

  • Poplatok za remeselné a viazané živnosti je 15 eur a za voľné 5 eur. Ak si ho chcete znížiť na polovicu, resp. na nulu (platí pre voľné živnosti), živnosť si vybavte online.
  • Ak máte širšie zameranie, môžete si vybrať viacero predmetov podnikania.

Pomohol vám tento článok?

Zdieľajte na svojich sociálnych sieťach.