Legislatíva a úrady
4. 3. 2025
2 min
Čo všetko kontroluje živnostenský úrad u živnostníkov
Na začiatku podnikania vás neminie fyzická alebo virtuálna návšteva živnostenského úradu. Potom o ňom pravdepodobne veľmi často nebudete počuť – pokiaľ vás nepríde skontrolovať. Na ktoré veci sa živnostenský úrad najčastejšie zameriava a ktoré prehrešky vám môžu skomplikovať život?
V tomto článku nájdete:
Podnikáte neoprávnene
Pokiaľ podnikáte bez živnostenského oprávnenia (alebo máte oprávnenie, ale nie pre vykonávanú činnosť), je to vážny problém. Hrozí vám pokuta vo výške niekoľkých tisíc eur.
Nemáte označené miesto podnikania alebo prevádzkareň
Neoznačenie sídla alebo prevádzkarne je jedným z najčastejších a súčasne najkontrolovanejších prehreškov, za ktorý vám môže hroziť pokuta vo výške niekoľkých tisíc eur. S miestom podnikania a prevádzkarňou sa spájajú tieto pravidlá:
- Miesto podnikania je adresa zapísaná v živnostenskom alebo obchodnom registri. Musí byť označené názvom, ktorý je uvedený v danom registri. To znamená, že ak živnostník podniká pod vlastným menom, stačí uviesť meno a priezvisko. Ak má však aj iné doplňujúce informácie, napríklad „predaj kozmetiky“, aj tie musia byť uvedené v označení miesta podnikania.
- Prevádzkareň predstavuje miesto, kde sa vykonáva podnikateľská činnosť, ako napríklad kancelária, salón a podobne. Podľa Obchodného zákonníka musí byť označená obchodným menom podnikateľa. K nemu sa môže pripojiť aj názov prevádzkarne.
Nenahlásite včas zmeny
Živnostenskému úradu je potrebné do 15 dní nahlásiť zmenu v akomkoľvek údaji, ktorý ste uviedli na začiatku podnikania (napríklad zmenu adresy sídla). Následne musíte ohlásiť aj to, že ste podnikanie prerušili alebo s ním znovu začali pred uplynutím doby, ktorú ste pôvodne uviedli. Pokiaľ zmeny nenahlásite, prípadne neoznámite „predčasné“ znovuzačatie činnosti, hrozí vám pokuta až do výšky 1 659 eur. Okrem toho je dôležité nezabúdať aj na to, že živnostenskému úradu musíte dať vedieť o uzavretí prevádzky, a to do 15 dní od jej zrušenia. Ak by ste tak nespravili, vystavujete sa pokute do výšky 663 eur.
Spravíte chybu pri vystavovaní faktúry
Správne vyhotovená faktúra musí spĺňať náležitosti podľa § 74 zákona o DPH a zároveň musí byť vystavená v lehote podľa § 73 zákona o DPH. V prípade nedodržania daných pravidiel dochádza k porušeniu povinnosti nepeňažnej povahy. Výška pokuty za takýto priestupok je od 60 do 3 000 eur.
Nepreukážete pôvod tovaru alebo materiálu
Pokiaľ vás k tomu živnostenský úrad vyzve, musíte preukázať spôsob, akým ste získali tovar, ktorý predávate, alebo materiál, ktorý využívate pri poskytovaní služieb. Úradníci sa typicky zameriavajú napríklad na alkohol, tabakové výrobky alebo elektroniku – teda na tovar, ktorého pôvod môže byť potenciálne problematický. Na preukázanie pôvodu môžete využiť napríklad faktúry, dodacie listy alebo kúpne zmluvy.
Rady a tipy
- Rovnako ako s inými úradmi, aj so živnostenským úradom môžete komunikovať prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy www.slovensko.sk.

Pomohol vám tento článok?