Legislatíva a úrady
26. 6. 2025
3 min
Úroky z omeškania a zmluvné pokuty
Vystavili ste faktúru a zistili ste, že ju váš klient alebo odberateľ neuhradil? Nezaplatená faktúra nielenže komplikuje pracovné vzťahy a vytvára napätú atmosféru, ale tiež vám môže spôsobiť rôzne finančné problémy. Ak ste sa dostali do podobnej situácie, nezabudnite na to, že máte nárok na úroky z omeškania a zmluvné pokuty. Aké podmienky sa s nimi spájajú?
V tomto článku nájdete:
Čo sú úroky z omeškania?
Úroky z omeškania predstavujú sankčný nástroj, na ktorý máte nárok hneď od prvého dňa po skončení platnosti faktúry. O uložení sankcií pritom klienta nemusíte vopred nijako upozorňovať. Niekedy sa môžete stretnúť s tým, že klient odmietne úroky zaplatiť, pretože nie sú uvedené v zmluve. Pravdou však je, že úroky nemusíte v zmluve vôbec uvádzať. Nárok na ne máte vždy. Zmluva v tomto prípade poslúži len na uvedenie výšky úrokov, ktoré si sami zvolíte alebo ich dohodnete s druhou stranou.
Typy úrokov z omeškania
Úroky z omeškania sa delia na dva základné typy:
- Zmluvný úrok – dohaduje sa v zmluve, ktorú ste uzatvorili s klientom alebo dodávateľom.
- Zákonný úrok – máte naň nárok, ak si s klientom alebo odberateľom nedohodnete úrok v zmluve.
Sadzby úrokov z omeškania
Hodnotu zmluvného úroku si volíte sami a uvádzate ju priamo do zmluvy. Zákon neurčuje jeho maximálnu výšku. Zvyčajne sa udáva ročnou alebo dennou mierou. Pri jej stanovení však dbajte na to, aby nebola príliš vysoká ani nízka. V prvom prípade by mohol klient úrok napadnúť na súde. V druhom by zas nemal motiváciu dlh zaplatiť. Výšku zákonných úrokov ovplyvňuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 21/2013 Z. z., pričom platí, že ju vypočítate dvoma spôsobmi:
- Variabilné úroky z omeškania – spočítate základnú úrokovú sadzbu Európskej centrálnej banky platnú k prvému dňu daného kalendárneho polroka omeškania s prirážkou 8 %. Výslednú hodnotu následne použijete počas celého kalendárneho polroka, a ak by sa náhodou úroková sadzba zmenila, zmení sa aj úrok z omeškania.
- Fixné úroky z omeškania – spočítate základnú úrokovú sadzbu Európskej centrálnej banky platnú k prvému dňu omeškania s prirážkou 9 %. Výslednú úrokovú sadzbu použijete na celé obdobie, počas ktorého vám druhá strana faktúru nezaplatila, pričom sa nikdy nebude meniť.
Čo je zmluvná pokuta?
Zmluvná pokuta je sankcia, na ktorú máte nárok len vtedy, keď ju dojednáte v zmluve. Jej výhodou je, že sa dá použiť pri akomkoľvek porušení zmluvných podmienok, nielen pri nezaplatení faktúry. V rámci zmluvnej pokuty si môžete vybrať, či budete požadovať splatenie jednorazovej čiastky, alebo opakovane. Zmluvná pokuta má však aj určité obmedzenia. Napríklad, ak ju uzavriete, nemôžete požadovať odškodnenie.
Výška zmluvnej pokuty
Výšku zmluvnej pokuty si volíte sami a uvádzate ju v danej zmluve. Rovnako ako pri úrokoch z omeškania, aj tu platí, že by nemala byť neprimerane vysoká. Klient by ju mohol napadnúť na súde. Preto ju stanovte tak, aby zodpovedala významu porušenej povinnosti.
Ako vám môžu pomôcť digitálne nástroje?
- So sledovaním splatnosti faktúr vám dokážu efektívne pomôcť moderné fakturačné systémy, ako je napríklad iDoklad. Tie za vás môžu niekoľko dní po skončení splatnosti poslať klientovi upomienku.
Rady a tipy
- Faktúry pravidelne kontrolujte a uistite sa, že všetky, ktoré ste vystavili a sú po splatnosti, máte aj uhradené. Ak by sa tak nestalo, nečakajte zbytočne a situáciu riešte čo najskôr.
- Nezaplatenú faktúru môžete vymáhať rôznymi spôsobmi. Najprv je ideálne kontaktovať klienta a zistiť, prečo vám za tovary alebo služby nezaplatil. Ak vás ignoruje alebo faktúru neplánuje zaplatiť, najefektívnejším spôsobom je riešiť celú situáciu súdnou cestou.
- Zo zákona máte nárok aj na paušálnu náhradu nákladov spojených s uplatnením pohľadávky. Tú nemusíte uvádzať v zmluve ani ju nijako osobitne dojednávať. Jej výška je 40 eur jednorazovo, bez ohľadu na to, koľko dní klient s úhradou mešká.

Pomohol vám tento článok?