Financovanie
21. 5. 2024
2 min
Ako udržať náklady pod kontrolou
Mať prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch je jedným z predpokladov úspešného podnikania. Sledovať príjmy zase nie je až také zložité. Ale čo náklady? Poradíme vám, na čo sa zamerať, ako ich mať pod kontrolou a ako si to celé uľahčiť.
V tomto článku nájdete:
Sledujte súčasné aj budúce náklady
Samozrejme, ak chcete mať náklady pod kontrolou, musíte vedieť, kam peniaze odchádzajú. Vytvorte si systém, ktorý vám bude vyhovovať – poslúžiť vám môže jednoduchá tabuľka alebo niektorá z aplikácií na sledovanie cash flow.
Pri finančnom plánovaní zohľadnite mesačné náklady na stravu, bývanie, oblečenie, dopravu, poistenie a prípadne leasing alebo prenájom kancelárie. Myslite však aj na výdavky, ktoré sa objavia neskôr, ako sú dane alebo spoluúčasť na poistení.
Cenotvorba, rezervy a optimalizácia
Podrobný prehľad vašich nákladov by mal byť jedným z pilierov vašej cenotvorby:
- Skôr ako si stanovíte hodinovú sadzbu, vypočítajte si, koľko potrebujete zarobiť.
- Potom určte, koľko hodín ste schopní/ochotní odpracovať.
- Na základe toho zistite, aká vysoká by mala byť vaša hodinová sadzba.
Čo najskôr si začnite vytvárať rezervy na očakávané a neočakávané výdavky (dane, dovolenka, kúpa nového auta...). Aj keby potom v podnikaní prišlo slabšie obdobie, budete schopní plniť všetky svoje záväzky a nedostanete sa do finančnej tiesne.
Aj malá optimalizácia výdavkov môže znamenať veľké úspory:
- Zdaňujete spôsobom, ktorý je pre vás najvýhodnejší (paušálne vs. skutočné výdavky)?
- Nemíňate zbytočne – napríklad za aplikácie, ktoré v skutočnosti nepoužívate, alebo za marketingové aktivity, ktoré nefungujú?
Ako vám môžu pomôcť digitálne technológie?
Na sledovanie svojich nákladov môžete použiť niektorý z viacerých online nástrojov, ako napr:
Rady a tipy
- Nepodceňujte drobné výdavky. Nejde o to, aby ste úzkostlivo šetrili každý cent, keď to nie je potrebné. Ale mať predstavu o tom, koľko míňate napríklad v kaviarňach alebo reštauráciách, môže byť užitočné. A niekedy to môže byť celkom prekvapivé číslo.
- Nenakupujte impulzívne. Ak nejakú vec naozaj nepotrebujete hneď, odložte nákup o niekoľko týždňov. Keď nakupujete s chladnou hlavou, často ušetríte naozaj veľké peniaze.
- Online nástroje na riadenie cash flow mávajú základnú verziu zadarmo. Využite ju a objavte nástroj, ktorý vám vyhovuje.
- Nezabúdajte, že čas sú peniaze. Niekedy je lepšie minúť o pár drobných viac (napr. nákupom online), keď vám to ušetrí drahocenný čas, ktorý môžete venovať svojej práci.
Pomohol vám tento článok?